8 februarie 2025
No menu items!

PRAHOVA : 112 CAZURI NOI DE COVID și 11 FOCARE ACTIVE

Cele mai vizualizate articole

Prahova se află, din nou, pe primul loc în rândul judeţelor cu cele mai multe cazuri noi de COVID-19, autorităţile judeţene raportând, azi, 112 îmbolnăviri. În plus, unul dintre focarele depistate la centre ale DGASPC s-a extins, fiind vorba despre o unitate pentru adulţi care funcţionează la Urlaţi. Aici au fost testate 98 de persoane, dintre care 45 sunt beneficiari, iar 53 sunt angajaţi, rezultatele arătând că 44 de persoane sunt infectate cu noul coronavirus- 39 sunt beneficiari, iar cinci sunt din rândul personalului angajat.
În urma evaluărilor medicale, 24 dintre adulţii internaţi în această unitate au fost transferaţi la spital, iar ceilalţi au rămas în centru, fiind evaluaţi zilnic de un medic internist de la Spitalul Urlaţi (desemnat de DSP Prahova). De asemenea, s-a dispus şi izolarea celor cinci angajaţi confirmaţi cu noul coronavirus.
În prezent, sunt active în judeţ 11 focare de COVID-19: cinci la agenţi economici, unu la Primăria Blejoi, unul la o subunitate a Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova, trei în centre de îngrijire a persoane adulte ( din Breaza , Urlați si Ploiesti ) şi unu într-un centru de plasament minori ( din Valenii de Munte ).
De la începutul epidemiei şi până în prezent, la nivelul judeţului Prahova au fost confirmate ca infectate cu virusul SARS-CoV-2 un număr de 3.565 de persoane, dintre care 875 sunt cazuri active. Numărul total al deceselor asociate COVID-19 în judeţul este de 128. Cele 112 persoane nou confirmate cu SARS-CoV-2 în Prahova fac parte din următoarele categorii de vârstă: 19 ani -29 ani – 7 persoane; 30 ani -39 ani – 15 persoane; 40 ani -49 ani – 12 persoane; 59 ani -59 ani – 14 persoane; 60 ani -69 ani -17 persoane; 70 ani -79 ani -20 persoane; 80 ani -89 ani -24 persoane; peste 90 ani -3 persoane.
În acest moment, în Prahova este liber un singur loc la ATI pentru bolnavi COVID. Numărul total de locuri destinate îngrijirii pacienţilor cu COVID-19 în Prahova( altele decât cele din sectiile ATI)  este de 328, dintre care 298 sunt ocupate.

5/5 - (1 vote)

Evaluează articolul

5/5 - (1 vote)

Cele mai noi știri

POMPIER GRAV RĂNIT ÎN TIMPUL INTERVENŢIEI LA INCENDIUL DIN BEREASCA

Trei cadre militare, un pompier și doi jandarmi, aflați în proximitea imobilelor afectate de incendiul violent care a cuprins...
spot_img

Next AG Holding SRL angajeaza Inginer proiectare si executie Instalatii distributie si transport gaze naturale pentru coordonarea proiectelor si lucrarilor societatii

    Cerinte:
  • Studii superioare de specialitate - Facultataea de Instalatii, Facultate inginerie;
  • Experienta minim 2 ani in proiectare si executie in constructii civile si industriale;
  • Experienta minima: 2 ani cu oamenii.

Autorizatii necesare: EGD, PGD, EGT, PGT
Pentru transmiterea CV-urilor va rugam sa utilizati adresa noastra de e-mail: office@nextedholding.com

Articole din aceeași categorie

- Advertisement -spot_img
NecenzuratPH Modifica preferintele pentru cookies