Un grav accident de circulaţie a avut loc, în urmă cu câteva minute, pe DN 1, la Corlăteşti. În eveniment au fost implicate o cisternă cu 32 de tone de kerosen şi o maşină. Se pare că, în urma coliziunii dintre cele două autovehicule, capul tractor al cisternei este răsturnat peste maşină, în autoturism fiind o persoană încarcerată care, din primele date, este decedată. La faţa locului au fost mobilizate doua echipaje de stingere, unul de descarcerare şi unul de prim ajutor. Cisterna prezintă fisuri, iar traficul este blocat.
ISU Prahova a emis un mesaj RO Alert pentru atenționarea populației
Pompierii ajunși la fata locului actioneaza cu spuma pentru evitarea aprinderii produsului, in acest moment neputând fi transvazat produsul intr- o alta cisterna .
UPDATE : Din primele cercetări se pare că un conducător auto în vârstă de 31 de ani care se deplasa pe DN1A, în afara localității Berceni, pe sensul de mers Bucov către Bărcănești, din motive necunoscute la acest moment, ar fi pătruns pe sensul opus de mers, intrând în coliziune cu o cisternă încărcată cu combustibil, condusă de un bărbat în vârstă de 27 de ani.
În urma accidentului rutier, a rezultat decesul bărbatului în vârstă de 31 de ani, care se afla se afla la volanul autoturismului. Conducătorul cisternei a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Circulația blocată și deviată de la intersecția DN1A cu str. Strandului și de la sens giratoriu Liceu Tătărani.
Traficul în zona producerii accidentului a fost reluat după şapte ore, timp în care echipajele de intervenţie au acţionat pentru limitarea riscului de explozie, iar ulterior pentru transvazarea încărcăturii de kerosen într-o altă cisternă. După finalizarea procedurii, pompierii au putut inteveni pentru descarcerarea şoferului care a decedat după ce a intrat cu maşina în plin în cisterna care avea la bord 32 de tone de kerosen.
( foto: ISU Prahova )