Comitetul Național pentru Situații de Urgență a adoptat în ședința de astăzi, 20 noiembrie 2020, Hotărârea numărul 55. Cei care vin din aceste țări trebuie să intre în carantină. Spania este cea mai importantă țară care a fost scoasă de pe listă. În schimb, au fost reintroduse Statele Unite ale Americii.
Prin această hotărâre a fost actualizată lista țărilor și zonelor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România. Cei care vin din aceste țări și stau în România mai puțin de 3 zile pot evita carantina, dacă au un test COVID negativ făcut cu cel mult 48 de ore înainte.




