În această noapte, Bulgaria a câștigat Eurovision. Este prima oară când câștigă și cum spunem noi, bustul, scuzați, gustul nu se discută. Succesul marchează un moment istoric pentru țară, după un parcurs solid în finală cu piesa „Bangaranga”, interpretată de artista Dara, una dintre cele mai populare voci pop din Bulgaria. Puțini știu însă că unul dintre compozitorii melodiei este românul Monoir, pe numele său real Cristian Tarcea.
Artistul spune că ideea piesei a pornit din dorința de a transmite libertate, energie și distracție.
Într-o competiție unde majoritatea melodiilor nu au fost la un nivel ridicat, iată că și jururile de specialitate, dar și publicul, au acordat punctajele maxime melodiei reprezentantei Bulgariei, o melodie ușurică, fără mari probleme vocale, dar care, iată, a plăcut și i-a adus binemeritatul trofeu.
România, reprezentată anul acesta de Alexandra Căpitănescu, s-a clasat pe un minunat loc 3. Loc 3 care a mai fost obținut doar de două ori, odată de Luminița Anghel și Sistem și a doua oară de Paula Seling și Ovi. Alexandra a fost o voce bună, foarte bună am putea spune, a captat atenția publicului mai mult decât a juriilor de specialitate, de altfel și punctajul obținut în partea publicului a fost unul senzațional, așa ne-am putut clasa în final pe locul 3.
Punctaje primite de România din partea juriilor internaţionale:
Elveţia – 1 punct
Ucraina – 3 puncte
Luxemburg – 12 puncte
Azerbaidjan – 3 puncte
San Marino – 7 puncte
Israel – 4 puncte
Portugalia – 1 punct
Suedia – 1 punct
Polonia – 5 puncte
Grecia – 2 puncte
Cehia – 8 puncte
Danemarca – 1 punct
Norvegia – 6 puncte
Italia – 5 puncte
Letonia – 2 puncte
Moldova – 3 puncte
Punctele din partea publicului au fost 232, România fiind văzută pe locul doi de votanții din întreagalume, pe primul loc situându-se Bulgaria cu 322 de puncte!
Ce mai putem spune? S-a văzut clar că publicul a fost foarte supărat pe locul ocupat de reprezentanții Israelului, de altfel au fost multe contestații privind participarea Israelului anul acesta la Eurovision, dar asta este.
Spectacolul de la Viena a fost unul fablos, s-a văzut că s-a lucrat mult pe partea de imagine, pe partea de scenografie, coreografie, muzica devenind ea un… decor al festivalului.



