Parcul auto al TCE începe să se înnoiască și cu troleibuze. Astăzi a ajuns în Ploiești primul troleu dintr-un lot de 20, contractate de municipalitate.

Acestea sunt model Solaris Trollino 12, cu o capacitate de transport de minim 70 pasageri, din care 30 de locuri pe scaun.
Sunt dotate cu sistem de informare a pasagerilor, tracking GPS şi anunţarea staţiei următoare, sistem de climatizare, sistem de supraveghere video, sistem automat de taxare, computer gestiune management trafic, display pentru anunţuri şi reclame, validatoare.
Acest prim troleu va circula, în probe, pe traseul 202. Luna viitoare vor ajunge încă 4 troleibuze.



