Jadarmii prahoveni atrag atenţia asupra faptului că şerpii încep să fie tot mai prezenţi în zona populate!
Două intervenţii pentru îndepărtarea unor şerpi aflaţi în apropierea locuinţelor din municipiul Ploieşti şi din localitatea Poseşti au avut loc în weekend, reptilele fiind capturate şi eliberate în zone împădurite.
„Vă sfătuim să aveţi grijă atunci când alegeţi locurile pentru picnic, plimbare sau alergare în natură deoarece în această perioadă şerpii sunt imprevizibili şi agresivi, iar în cazul unei muşcături victimele trebuie să se prezinte în cel mai scurt timp la o unitate spitalicească pentru îngrijiri şi tratament”, anunţă IJJ Prahova.



