O turistă adolescentă a fost urmărită de un urs chiar în parcul central din staţiunea Sinaia. Fata a ţipat, ea fiind ajutată de un angajat al Direcţiei Judeţene de Pază din subordinea Consiliului Judeţean Prahova. Incidentul s-a petrecut aseară, în jurul orei 21.30. Jandarmii chemaţi la faţa locului au alungat animalul în pădure.
„A fi agent de securitate, a fi angajat al Consiliului Județean implica multă responsabilitate! Pe lângă sarcinile de zi cu zi apar situații neprevăzute in care spiritul civic se îmbina cu atribuțiile de serviciu și rezulta lucruri minunate! In acest context îl felicitam pe agentul OANCEA GABRIEL care, in timp ce-și executa serviciul la obiectivul din parcul din Sinaia, alertat de țipetele unei turiste, a venit in ajutorul acesteia, alungand un urs ce se deplasa înspre tânăra adolescenta! Aceasta a fost găzduită in interiorul obiectivului, colegul nostru a alertat prin serviciul 112 Jandarmeria și situația a avut un final fericit! Felicitari colegului nostru și mulțumim ca ne reprezintă cu mândrie! (…) Ca el suntem mulți ,ca noi sunt putini!!! P.S. Domnul Oancea Gabriel este un sinaian, om al muntelui care are foarte multe întâlniri cu urșii și știe sa gestioneze astfel de situații!”, se arată pe pagina de Facebook a DJP Prahova.



