18 mai 2022
No menu items!

Zi excelentă pentru jucătoarele românce la AO! Halep și-a arătat încă odată măiestria loviturilor sale

Cele mai vizualizate articole

După victoria, senzațională am putea spune, a Soranei Cârstea, în fața cehoaicei Petra Kvitova cu 6- 2; 6- 2, dar și după o victorie muncită de Irina Begu în lupta cu franțuzoaica Oceane Dodin (scor 2-6; 7-5; 6-3), meciul mult așteptat al Simonei Halep la Australian Open părea a fi unul ușor. Poloneza Magdalena Frech nu a fost chiar o adversară ușoară, așa cum s-a întâmplat în urmă cu doi ani, când Simona s-a impus cu 6- 2; 6- 0.

Halep reușește să facă un prim set bun, în care a arătat că este o maestră a lungului de linie și îl închide cu 6- 4.

În setul doi, poloneza încearcă să dea totul, pentru a duce meciul în set decisiv. Frech devine mai agresivă și reușește detașarea la 3- 1. Simona reușește să ia break-ul și să aducă scorul de partea ei cu două seturi aproape impecabile și un set în care poloneza a avut două duble greșeli: 4- 3. Simona nu mai cedează și închide setul doi cu 6- 3.