28 iunie 2022
No menu items!

David Popovici și-a spulberat adversarii și a devenit primul campion mondial al României la înot!

Cele mai vizualizate articole

Noul ”zeu” al înotului, tânărul de 17 ani, David Popovici, a cucerit primul titlu mondial masculin pentru România. David pur și simplu a zburat prin apă, spulberându-și adversarii la proba de 200m liber de la Campionatul Mondial, care se desfășoară la Budapesta.

La primul său campionat mondial de seniori, David Popovici, a reușit o performanță incredibilă, câștigând cursa cu mai bine de o secundă față de sud coreeanul Sunwoo Hwang clasat pe locul doi. Timpul lui David a fost un record mondial la juniori și al patrulea cel mai bun timp din istorie.

Tânărul Popovici intră în mica lume a campionilor mondiali români la înot, unde doar fetele au reușit să aducă aurul: Tamara Costache (aur la 50 m liber, la Madrid 1986) și Diana Mocanu (aur la 200 m spate, la Fukuoka 2001).

„Oamenii de acasă au crezut în mine! Medalia este pentru ei. Acum voi merge să mă refac și voi fi gata pentru proba de 100 de metri”, a fost prima reacție a lui David Popovici, după aurul cucerit la Budapesta.