Polițiștii din cadrul Poliția Municipiului Ploiești au fost sesizați, în seara zilei de 16 februarie, în jurul orei 21.00, de către o femeie aflată pe teritoriul Italiei, cu privire la faptul că nu mai deține informații despre mama sa de o perioadă îndelungată.
În urma sesizării, la adresa de domiciliu a persoanei vizate a fost direcționată o patrulă de siguranță publică pentru efectuarea de verificări. Deoarece accesul în locuință nu a fost posibil, polițiștii au solicitat sprijinul unui echipaj din cadrul Inspectoratul pentru Situații de Urgență, care a pătruns în imobil prin forțarea ușii de acces.
În interiorul locuinței a fost descoperit cadavrul unei femei, aflat în stare avansată de descompunere.
Din cercetările preliminare efectuate la fața locului nu au rezultat indicii care să contureze suspiciunea săvârșirii unei infracțiuni, stabilindu-se totodată că ușa de acces era asigurată din interior.
Trupul neînsuflețit a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală pentru efectuarea necropsiei și stabilirea cu exactitate a cauzei și împrejurărilor decesului.
Cercetările continuă în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, urmând ca, în funcție de concluziile medico-legale și de probele administrate, să fie dispuse măsurile legale care se impun.



