13 mai 2026
No menu items!

Percheziții în Prahova într-un dosar de evaziune fiscală și unul de înșelăciune. Prejudiciu estimat la 126.000 de lei

Cele mai vizualizate articole

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice au efectuat, în dimineața zilei de 13 mai 2026, cinci percheziții domiciliare în cadrul a două dosare penale ce vizează infracțiuni de evaziune fiscală și înșelăciune.

Acțiunile s-au desfășurat sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești.

Potrivit anchetatorilor, trei dintre mandatele de percheziție au fost puse în executare la sediul social, punctul de lucru al unei societăți comerciale și la domiciliul administratorului acesteia, toate situate în municipiul Ploiești.

În acest caz, polițiștii efectuează cercetări pentru infracțiunea prevăzută de art. 6¹ din Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale. Faptele ar fi fost comise în perioada martie 2024 – februarie 2025.

Alte două percheziții au avut loc la sediile sociale ale două firme și la domiciliul administratorului de fapt al acestora, situate în municipiul Câmpina și comuna Albești-Paleologu, într-un dosar penal privind infracțiunea de înșelăciune în formă continuată.

Din cercetările efectuate până în prezent a reieșit că, în perioada aprilie 2023 – februarie 2024, persoana vizată ar fi controlat în fapt cele două societăți comerciale, administrate formal de alte persoane. Prin intermediul acestora, ar fi fost achiziționate diverse bunuri și mărfuri, pentru plata cărora ar fi fost emise file CEC fără disponibil în cont.

Prejudiciul estimat de anchetatori se ridică la aproximativ 126.000 de lei.

La finalul activităților, două persoane urmează să fie conduse la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova pentru audieri și dispunerea măsurilor legale.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul structurilor de ordine publică și criminalistică.

Reprezentanții IPJ Prahova au precizat că efectuarea perchezițiilor și administrarea probatoriului reprezintă activități specifice procesului penal și nu pot afecta, în niciun fel, principiul prezumției de nevinovăție.

Evaluează articolul

Cele mai noi știri

Termo Ploiești anunță încheierea sezonului de încălzire 2025-2026

Termo Ploiești a anunțat încheierea sezonului de încălzire 2025-2026 începând cu data de 12 mai 2026, ca urmare a...
spot_img

Next AG Holding SRL angajeaza Inginer proiectare si executie Instalatii distributie si transport gaze naturale pentru coordonarea proiectelor si lucrarilor societatii

    Cerinte:
  • Studii superioare de specialitate - Facultataea de Instalatii, Facultate inginerie;
  • Experienta minim 2 ani in proiectare si executie in constructii civile si industriale;
  • Experienta minima: 2 ani cu oamenii.

Autorizatii necesare: EGD, PGD, EGT, PGT
Pentru transmiterea CV-urilor va rugam sa utilizati adresa noastra de e-mail: office@nextedholding.com

Articole din aceeași categorie

- Advertisement -spot_img
NecenzuratPH Modifica preferintele pentru cookies