Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a fost revocat din funcție de premierul Florin Cîțu. Vicepremierul Dan Barna va prelua interimar această funcție.
Odată cu demiterea ministrului sănătății, a fost demisă și Andreea Moldovan, secretar de stat în minister.
Demiterea lui Vlad Voiculescu are loc după săptămâni de tensiune în coaliție, însă decizia premierului a venit la o zi după ordinul semnat de secretarul de stat Andreea Moldovan, care prevede noile criterii pentru carantinarea unei localități. Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial fără informarea premierului Florin Cîțu.



