Culmea tupeului: să furi un bust dintr-un cimitir care are camere de supraveghere! Uite că la Ploiești se poate.
Este vorba despre bustul unui fost primar, din secolul XIX, Temelie Dinescu, care a fost edilul Ploieștiului, fără să primească salariu. Drept recunoștință a primit din partea urbei drept mulțumire un cavou. Așa cum spune și stră-strănepotul său, au trecut două războaie mondiale, perioada comunistă… iar cavoul și bustul fostului primar au rezistat! Până acum în 2022!
Poliția a demarat cercetări, fiind solicitate înregistrările camerelor video din cimitir, dar și cele ale unor camere de supraveghere de pe străzile adiacente. În același timp și SGU, societatea care are în administrare cimitirele ploieștene, realizează o anchetă internă.
Să sperăm că hoții vor fi găsiți cât mai repede și că bustul nu a fost deja topit.



