Hotărârea Consiliului Local Ploieşti privind preluarea CET Brazi este legală, a decis Prefectura Prahova, care a fost sesizată de primarul Andrei Volosevici pentru a se pronunţa în regim de urgenţă asupra legalităţii hotărârii.
În ceea ce priveşte hotărârea CL de înfiinţare a unei societăţi comerciale, având ca unic acţionar municipiul Ploieşti, care să gestioneze serviciul de termoficare în sistem centralizat din oraş, Prefectura a decis că aceasta este parţial nelegală, întrucât au fost încălcate unele prevederi legale referitoare la bugetare şi la reprezentarea municipalităţii în AGA.
Reamintim că, în data de 25 august, consilierii locali au aprobat înfiinţarea Termo Ploieşti SRL, având ca asociat unic municipiul Ploieşti, dar şi o hotărâre prin care se solicită Consiliului Judeţean Prahova trecerea din domeniul public al judeţului în domeniul public al municipiului Ploieşti a bunurilor imobile şi mobile aferente sistemului de producere, transport şi distribuţie energie termică şi apă caldă, adică transferul CET Brazi şi al reţelei primare de transport a agentului termic.
Şedinţa a fost convocată la iniţiativa consilierilor locali PNL, alături de alţi câţiva colegi din CL, cu scopul de a găsi soluţii pentru rezolvarea crizei apei calde din Ploieşti.



