Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat vineri seară că procesul de formare a noului Guvern a revenit într-un impas, după ce Partidul Național Liberal și-a schimbat poziția față de susținerea unui Executiv minoritar condus de PSD.
Într-un mesaj publicat pe platforma X, șeful statului a declarat că blocajul politic, pe care îl considera depășit în urma consultărilor de marți, a reapărut în contextul modificării poziției liberalilor.
„Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD”, a transmis președintele.
Potrivit acestuia, marți, PNL și-a asumat susținerea unui guvern minoritar PSD, condiționând însă votul de anumite prevederi din programul de guvernare. Între timp, liberalii și-au schimbat poziția, fapt care a dus la reluarea negocierilor.
„De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”, a precizat Nicușor Dan.
Președintele a subliniat că responsabilitatea identificării unei majorități parlamentare revine partidelor politice și le-a cerut acestora să revină la masa negocierilor.
„Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, a transmis șeful statului.
Declarațiile președintelui vin după ce, în cursul zilei de vineri, PNL, USR și UDMR au înaintat o propunere comună pentru funcția de prim-ministru, pe Siegfried Mureșan. În paralel, PSD a propus formarea unui guvern monocolor, cu Sorin Grindeanu în funcția de premier.
În aceste condiții, negocierile pentru desemnarea unui nou Executiv rămân deschise, iar formarea unei majorități parlamentare continuă să reprezinte principala provocare pentru partidele politice.



