La salina Slănic Prahova a fost inaugurat, oficial, un planetariu. Să vezi stelele când te afli la 208 metri sub pământ este un lucru interesant. Deși domul de la salină este vizitabil încă de anul trecut, s-a decis ca oficial să fie inaugurat chiar la aniversarea a 50 de ani de la prima aselenizare.
Și cine oare putea să fie cel care să vorbească cel mai bine despre Lună, despre spațiu, decât singurul, până acum, român care a ajuns în spațiu: cosmonautul/ astronautul Dumitru Prunariu! Acesta ne-a declarat că este un contrast deosebit să vorbești despre cosmos sub pământ, dar cercetările spațiale se pot face oriunde, iar lecțiile despre ce înseamnă Universul pot fi făcute chiar și sub 200 de metri de nivelul mării.
Dacă depre un nou echipaj ce va ajunge pe Lună se pare că anul 2024 va fi cel care va aduce doi oameni, un bărbat și o femeie, pe astrul nopților noastre, în privința unui nou cosmonaut român… totul depinde, nu de astre, ci de conjuncturi economice, politice și sociale (vezi mai jos declarația cosmonautului Dumitru Prunariu). Planetariul de la Slănic este un proiect privat în valoare de 2 milioane de lei, cu finanțare europeană.