29 aprilie 2026
No menu items!

Ambulanță blocată de turiști pe Kalinderu!

Cele mai vizualizate articole

Incident ciudat și de necrezut. S-a petrecut duminică, atunci când o ambulanță a intervenit duminică pe pârtia Kalinderu, în ajutorul unui copil accidentat. Mai mulți turiști au blocat accesul vehiculului. Revoltat din cale afară, unul dintre turiști a aruncat cu vin fiert pe geamul ambulanței.

„Avem si noi copii mici si ne sperie copiii, e normal. De ce să ne dam la o parte? El vrea s-o bage pe pârtie!” – au fost reproșurile turiștilor.

Turiștii furioși au bruscat și un angajat al Salvamontului, care a încercat să calmeze spiritele. Salvamontistul a solicitat intervenția jandarmilor, care i-au amendat pe trei dintre indivizii recalcitranți.

Salvamont România a comentat incidentul și a atras atenția asupra lipsei totale a forțelor de ordine care, în mod normal, ar fi trebuit să patruleze pe domeniile schiabile, pentru a preveni astfel de incidente.

”Regretabil, și gestul turiștilor, și lipsa totala a forțelor de ordine. Oricum, noi, ca personal operativ de intervenție, continuăm sa ne facem datoria, aceea de a fi alături de cei care, într-un moment nefericit, au nevoie de sprijinul Salvamont. Poate acesta este răspunsul firesc la faptul ca avem un grad de răspuns de 100% la accidentele montane, ca intervenim la peste 6.000 de cazuri anual și ca acordam ajutor și salvam mii de vieți. Salvamont România, întotdeauna prietenii dumnevoastră de nădejde de pe cărările munților!”, au anunțat reprezentanții Salvamont.

Evaluează articolul

Cele mai noi știri

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, depusă cu 253 de semnături. Votul va avea loc pe 5 mai

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului condus de premierul Ilie Bolojan a fost depusă marți în Parlament, fiind semnată de...
spot_img

Next AG Holding SRL angajeaza Inginer proiectare si executie Instalatii distributie si transport gaze naturale pentru coordonarea proiectelor si lucrarilor societatii

    Cerinte:
  • Studii superioare de specialitate - Facultataea de Instalatii, Facultate inginerie;
  • Experienta minim 2 ani in proiectare si executie in constructii civile si industriale;
  • Experienta minima: 2 ani cu oamenii.

Autorizatii necesare: EGD, PGD, EGT, PGT
Pentru transmiterea CV-urilor va rugam sa utilizati adresa noastra de e-mail: office@nextedholding.com

Articole din aceeași categorie

- Advertisement -spot_img
NecenzuratPH Modifica preferintele pentru cookies