29 martie 2024
No menu items!

Confruntat și cu un scandal legat de mită Petrolul Ploiești nu a reușit să prindă play-off-ul

Cele mai vizualizate articole

Petrolul nu a reușit să prindă play-off-ul din Liga 2. Echipa ploieșteană a fost la un punct distanță de a avea o șansă pentru Liga 1. Petrolul Ploiești a câștigat meciul de pe terenul Universității Cluj, scor 2-1, în runda 21 din Liga 2, ultima din sezonul regulat. Ambele formații au ratat accederea în play-off.

Cele două formații erau obligate să câștige pentru a mai spera, cu ajutorul altor rezultate, să ajungă în play-off. Petrolul, afectată de scandalul de mită dezvăluit sâmbătă, a deschis scorul după 55 de minute.

Silviu Pană, mijlocașul ploieștenilor, a înscris cu un lob perfect, din cercul de la centrul terenului, lăsându-l fără replică pe goalkeeper-ul Muțiu. Pentru Pană, care a deschis scorul la Cluj-Napoca, a fost primul său gol în tricoul Petrolului. U Cluj a reușit egalarea în minutul 73, când centrarea lui Carol Taub din flancul stâng s-a transformat într-un șut imparabil. Petrolul a obținut victoria în minutul 90+3, când albanezul Armando Vajushi a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri.

S-a încheiat 2-1 pentru oaspeți, iar U Cluj (29p) și Petrolul (31p) vor evolua în play-out-ul ligii secunde. Ultima formație calificată în play-off a încheiat cu 32 de puncte.

5/5 - (1 vote)

Evaluează articolul

Cele mai noi știri

ACCIDENT ÎN BUCEGI! DOUĂ PERSOANE GRAV RĂNITE. AVERTISMENTUL SALVAMONTIŞTILOR

Două persoane au fost grav rănite, noaptea trecută, după ce au căzut în gol pe Valea Coştilei din Bucegi. Salvamont...