Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, susţinător al lui Ludovic Orban, anunţă că azi îşi va depune demisia din funcţie, afirmând că ”pentru premierul Florin Câţu, agricultura şi industria alimentară nu au fost niciodată priorităţi”.
”Azi îmi voi depune demisia din funcţia de Ministru al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale! Pentru Premierul Florin Câţu, agricultura şi industria alimentară nu au fost niciodată priorităţi”, a scris Oros pe Facebook.
El prezintă şi argumentele în favoarea afirmaţiei privind lipsa de interes a lui Cîţu pentru domeniul agriculturii:
1. Bugetul MADR pentru anul 2021 reprezintă 60% din execuţia bugetară a anului 2020, cu efecte asupra programelor aflate în derulare. La rectificarea bugetară, MADR a primit o sumă infimă, absolut insuficientă.
2. În PNRR nu a fost cuprins niciun proiect major pentru agricultură. Asta deşi în primul draft trimis la Comisie, în noiembrie 2020, PNRR conţinea un proiect complex pentru gestionarea apei în agricultură (irigaţii, desecare/ drenaj şi sistem antigrindină), în valoare de 6,5 miliarde euro, proiect asumat în Programul de guvernare, alături de Reţeaua de depozitare, procesare si distribuţie a produselor româneşti, alt proiect care nu a mai avut loc in PNRR.
3. Nu există suficientă determinare pentru eradicarea activităţii samsarilor, a vânătorilor de subvenţii şi a pieţei negre, care afectează fermierii corecţi. Astfel, orice subvenţie, orice formă de sprijin devine ineficientă.