Rafinăria Petrobrazi a fost amendată de către Garda de Mediu după avaria şi poluarea de săptămâna trecută, când în atmosferă au fost eliberate pulberi de catalizator în timpul repornirii instalațiilor.
Astfel, Garda de Mediu a aplicat o amendă de 100.000 lei, după ce comisarii au constatat nerespectarea unor condiții din actul de reglementare precum și a normelor de monitorizare a surselor de emisie atmosferică.
Totodată s-au dispus și măsuri cu termene de realizare în vederea conformării cu legislația de mediu privind emisiile industriale.
Avaria s-a produs ca urmare a căderii de tensiune din staţia electrică proprie a operatorului, astfel că s-a oprit accidental funcţionarea cazanelor de abur ceea ce a condus la oprirea forţată a mai multor instalaţii tehnologice.
În procesul de repornire al instalaţiei tehnologice de Cracare Catalitică, ca urmare a unor defecţiuni tehnologice la sistemul de separare catalizator de gazele arse, acestea nu au mai urmat traseul de filtrare, ceea ce a condus la eliberarea în atmosferă de pulberi de catalizator (praf de culoare albă) cu miros specific acestuia, provocând disconfort locuitorilor din împrejurimi.
În procesul de repornire al instalaţiei tehnologice de Cracare Catalitică, ca urmare a unor defecţiuni tehnologice la sistemul de separare catalizator de gazele arse, acestea nu au mai urmat traseul de filtrare, ceea ce a condus la eliberarea în atmosferă de pulberi de catalizator (praf de culoare albă) cu miros specific acestuia, provocând disconfort locuitorilor din împrejurimi.



