Minune la Spitalul de Pediatrie Ploieşti! Bebeluşul care se afla în stare extrem de gravă din cauza malnutriţiei severe şi a deshidratării a câştigat lupta pentru viaţă!
Acesta şi-a revenit, a luat în greutate conform vârstei sale, iar săptămâna viitoare va fi externat după mai mult de o lună de spitalizare la ATI!
Rămâne de văzut dacă micuţul va fi încredinţat familiei sale ori va fi preluat de către DGASPC.
Concluziile preliminare ale anchetei în acest caz arată că mama copilaşului a minţit. Ea a reclamat că s-ar fi prezentat cu micuţul la Spitalul Urlaţi, însă i-ar fi fost refuzat accesul la servicii medicale pe motiv că bebeluşul trebuie consultat de un medic pediatru.
În realitate, în urma verificărilor, s-a constatat că femeia a ajuns cu bebeluluşul la Spitalul Urlaţi după ce programul la Pediatrie s-a încheiat, însă ea nu a intrat în incinta unităţii sanitare, ci doar a discutat cu paznicul, iar apoi a plecat.



