CONPET S.A. a anunțat că, în data de 3 februarie 2026, compania a fost victima unui atac cibernetic care a vizat infrastructura IT de business a societății.
Potrivit informațiilor transmise de companie, tehnologiile operaționale – respectiv sistemele SCADA și de Telecomunicații – nu au fost afectate de incident. Astfel, activitatea de bază a CONPET, care constă în transportul țițeiului și al gazolinei prin Sistemul Național de Transport al Petrolului, se desfășoară în parametri normali, fără întreruperi.
În urma atacului, site-ul oficial al companiei, www.conpet.ro, este indisponibil în această perioadă.
Reprezentanții CONPET precizează că specialiștii societății au luat măsuri imediate pentru limitarea efectelor incidentului și colaborează permanent cu autoritățile naționale competente în domeniul securității cibernetice, în vederea investigării atacului și a repunerii rapide în funcțiune a infrastructurii afectate.
Tot în data de 3 februarie 2026, compania a sesizat Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT), depunând o plângere penală cu privire la incidentul cibernetic.
CONPET subliniază că situația nu afectează activitatea operațională a societății, stabilitatea companiei și nici capacitatea acesteia de a-și îndeplini obligațiile contractual.



