În perioada 26 septembrie-20 octombrie, comisarii din cadrul Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorilor – Regiunea Sud-Muntenia au desfăşurat o acţiune de verificare a respectării prevederilor legale din domeniul protecţiei consumatorilor la comercianţii de autovehicule rulate.
Au fost verificaţi 41 de operatori economici, aplicându-se 49 de sancţiuni (27 avertismente si 22 amenzi în valoare de 123.000 lei).
Pentru deficienţele constatate s-a dispus măsura de oprire temporară de la comercializare, până la remedierea deficienţelor, pentru un număr de 618 autovehicule.
Principalele deficienţe constatate au fost:
1. Autovehiculele rulate aflate la comercializare nu aveau afisate sau erau incomplete informaţiile esenţiale de care trebuie să beneficieze consumatorii (marca, capacitate cilindrică, tip combustibil, an de fabricaţie, anul primei inmatriculari, informaţii privind verificarea kilometrajului, existenţa eventualelor daune, numărul de proprietari anterior, termen de garanţie etc).
2. Nu se acorda garanţia minimă legală de 1 an de zile pentru auto rulate.
3. Nu existau contracte cu unităţi service autorizate pentru asigurarea garanţiei.
4. Neconcordanţă între informaţiile prezentate şi cele din documentele autovehiculului.
În perioada următoare instituţia noastră va continua acţiunile de supraveghere si control a modului în care operatorii economici din domeniu respectă drepturile consumatorilor.



