28 mai 2026
No menu items!

Au intrat în vigoare noile tarife pentru parcările publice cu plată din Ploiești

Cele mai vizualizate articole

Începând de astăzi, 6 octombrie 2025, în municipiul Ploiești se aplică noile tarife pentru parcările publice cu plată, conform Hotărârii Consiliului Local nr. 516/30.09.2025. Măsura vizează atât parcările de pe domeniul public, cât și cele de pe domeniul privat al municipalității, fiind administrate direct de autoritățile locale.

Potrivit deciziei, tariful orar standard a fost majorat de la 3 lei la 4 lei/oră (TVA inclus), în toate locațiile semnalizate corespunzător. Excepție face parcarea supraetajată de pe strada Cuza Vodă, unde conducătorii auto vor plăti 5 lei/oră (TVA inclus).

Pentru utilizatorii frecvenți, Consiliul Local a stabilit și noile prețuri ale abonamentelor, diferențiate în funcție de tipul parcării și categoria beneficiarilor:

  • Parcarea supraetajată Cuza Vodă:

    • Abonament non-riverani: 330 lei/lună, 785 lei/trimestru, 1.395 lei/semestru, 2.380 lei/an, toate cu TVA inclus.

  • Riverani (persoane fizice): 105 lei/lună (TVA inclus)

  • Riverani (persoane juridice): 175 lei/lună (TVA inclus)

  • Restul parcărilor cu plată din Ploiești: abonamente între 140 lei/lună și 1.000 lei/an, TVA inclus.

Reprezentanții municipalității au anunțat că, odată cu ameliorarea condițiilor meteorologice, vor fi amplasate panouri informative în proximitatea fiecărei parcări, pentru a asigura o informare corectă și transparentă a cetățenilor.

Noile tarife vin în contextul actualizării costurilor de administrare și întreținere a infrastructurii de parcare din oraș. Autoritățile locale recomandă șoferilor să consulte lista completă a tarifelor și reglementărilor pe site-ul oficial al Primăriei Ploiești: www.ploiesti.ro

Evaluează articolul

Cele mai noi știri

Două femei au fost agresate sexual în Ploieşti. Un bărbat de 66 ani a fost arestat

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr.3 Ploiești au dispus măsura preventivă a reținerii față de un bărbat de...
spot_img

Next AG Holding SRL angajeaza Inginer proiectare si executie Instalatii distributie si transport gaze naturale pentru coordonarea proiectelor si lucrarilor societatii

    Cerinte:
  • Studii superioare de specialitate - Facultataea de Instalatii, Facultate inginerie;
  • Experienta minim 2 ani in proiectare si executie in constructii civile si industriale;
  • Experienta minima: 2 ani cu oamenii.

Autorizatii necesare: EGD, PGD, EGT, PGT
Pentru transmiterea CV-urilor va rugam sa utilizati adresa noastra de e-mail: office@nextedholding.com

Articole din aceeași categorie

- Advertisement -spot_img
NecenzuratPH Modifica preferintele pentru cookies