Un fals „poliţist la DIICOT” a fost arestat preventiv în urma unui flagrant, el fiind prins în timp ce primea mită pentru a facilita ștergerea unor creanțe la ANAF.
Conform Poliţiei Prahova, polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 3 Blejoi au depistat, ieri, în flagrant un bărbat din județul Prahova care i-ar fi pretins sume de bani unei femei, sub pretextul că este “polițist la DIICOT” și că va interveni pentru a facilita ștergerea unor creanțe la ANAF ca urmare a unor sancțiuni contravenționale.
Bărbatul în vârstă de 33 de ani a fost prins în flagrant imediat după ce a primit suma de 300 de lei de la persoana vătămată. Acestaa fost reținut pentru 24 de ore de polițiști, fiind prezentat parchetului și instanței competente care a dispus arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 zile, pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 3 Blejoi în vederea stabilirii întregii activități infracționale.



