26 septembrie 2021
No menu items!

Băieții de la înot se pregătesc să ne aducă bucurie! Popovici și Glință calificați în semifinale

Cele mai vizualizate articole

Printre atâtea eliminări, iată că avem și vești bune. Cel mai tânăr component al României la JO de la Tokyo, David Popovici a reușit să se califice în semifinale la proba de 200m liber! Și nu este preferata sa! Calificarea tânărului de 16 ani, a fost una de excepție, câștigând seria în care a concurat și având cel de al patrulea timp.

Cu emoții, s-a calificat și mult mai experimentatul Robert Glință, acesta având al 12 timp la 100m spate.

Înotătorul Daniel Martin nu a reușit un timp de calificare.

Gimnasta Larisa Iordache s-a calificat la bârnă, cu al 4-a notă, deși a terminat cu o aterizare ce i-a afectat glezna.

Tenismanul de masă, Ovidiu Ionescu a pierdut și la simplu.

Echipa de 3×3 de baschet feminin a pierdut și în fața echipei SUA.

Echipa de fotbal a României, nu a reușit să aibă forța de la primul meci, soarta răzbunându-se, primul gol primit de români a fost unul identic cu cel cu Hondurasul, căpitanul Marius Marin dând un autogol. Românii au rămas și cu un om în minus, Ion Gheorghe, primind al doilea cartonaș galben. În repriza a doua coreenii au mai reușit să dea un gol. În minutul 83 coreenii primesc și un 11m, în urma unui fault în careu, iar scorul ajunge 0-3. chiar în ultimul minut oficial de joc, coreenii dau o nouă lovitură și duc scorul la 4-0 pentru ei.

Următorul meci al tricolorilor va fi cu reprezentativa Noii Zeelande, unde românii trebuie să câștige pentru a putea trece de grupe.