Primăria Ploieşti s-ar putea împrumuta 30 de milioane de lei de la Ministerul Finanţelor pentru realizarea mai multor proiecte.
Primarul Mihai Poliţeanu a iniţiat în acest sens un proiect de hotîrâre de Consiliu Local care se află pe lista de proiecte suplimentare a şedinţei de mâine a CL.
Conform proiectului de hotărâre, municipalitatea ar urma să contracteze de la Ministerul Finanţelor un împrumut din venituri din privatizare în valoare de 30 de milioane de lei cu o maturitate de maxim 5 ani.
Banii ar urma să fie folosiţi pentru următoarele proiecte:
- Renovare clădire – Şcoala Gimnazială George Coşbuc – corp C2, Contract de finanţare nr. 2436/09.01.2023
- Construirea de insule ecologice digitalizate tip 1 – insulă ecologică supraterană încasetată în Municipiul Ploieşti, Contract de finanţare nr. C311B0122000073/27.02.2023
- Regenerare urbană în zona marginalizată a municipiului Ploieşti – cartier Pictor Rosenthal, Cod SMIS 329472, Contract de finanţare nr. 55/24.09.2024
- Asigurarea mobilităţii traficului prin prelungirea legăturii rutiere și de transport public între Gara de Sud şi Gara De vest (strada Libertăţii), inclusiv lucrări de reabilitare a domeniului public al piețelor gărilor – Etapa II, Cod SMIS 330456, Contract de finanţare nr. 44/18.09.2024.
Astfel, se urmăreşte asigurarea surselor financiare pentru acoperirea contribuţiei municipiului Ploieşti în vederea finalizării acestor obiective finanţate din fonduri europene până la termenele prevăzute în contracte.