Fostul primar al municipiului Câmpina, Horia Tiseanu, este cercetat de DNA Ploieşti într-un nou dosar.
În noua speţă instrumentată de procurorii ploieşteni, Tiseanu este urmărit penal cu privire la săvârşirea infracţiunilor de: folosire sau prezentare cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri europene, în formă continuată şi abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, în formă calificată.
Infracţiunile au legătură cu proiectul Calea Daciei, scrie Agerpres.
Pasajul Calea Daciei, care face legătura cu DN 1, a fost realizat prin Programul Operaţional Regional, fiind inaugurat în aprilie 2012.
Proiectul s-a derulat pe durata a 30 de luni şi are o valoare totală de 26.534.687,59 de lei, din care 20.308.570,08 lei reprezintă valoarea finanţării nerambursabile din fonduri europene, a anunţat, la acel moment, Ministerul Dezvoltării.
Reamintim că Horia Tiseanu a fost trimis în judecată de DNA Ploieşti în 2017 pentru abuz în serviciu, trafic de influenţă şi instigare la delapidare în formă continuată, o parte dintre acuzaţii vizând cumpărarea nelegală a unui autoturism cu dotări de lux care a fost folosit personal şi exclusiv de acesta.



