22 iulie 2026
No menu items!

Au intrat în vigoare noile tarife pentru parcările publice cu plată din Ploiești

Cele mai vizualizate articole

Începând de astăzi, 6 octombrie 2025, în municipiul Ploiești se aplică noile tarife pentru parcările publice cu plată, conform Hotărârii Consiliului Local nr. 516/30.09.2025. Măsura vizează atât parcările de pe domeniul public, cât și cele de pe domeniul privat al municipalității, fiind administrate direct de autoritățile locale.

Potrivit deciziei, tariful orar standard a fost majorat de la 3 lei la 4 lei/oră (TVA inclus), în toate locațiile semnalizate corespunzător. Excepție face parcarea supraetajată de pe strada Cuza Vodă, unde conducătorii auto vor plăti 5 lei/oră (TVA inclus).

Pentru utilizatorii frecvenți, Consiliul Local a stabilit și noile prețuri ale abonamentelor, diferențiate în funcție de tipul parcării și categoria beneficiarilor:

  • Parcarea supraetajată Cuza Vodă:

    • Abonament non-riverani: 330 lei/lună, 785 lei/trimestru, 1.395 lei/semestru, 2.380 lei/an, toate cu TVA inclus.

  • Riverani (persoane fizice): 105 lei/lună (TVA inclus)

  • Riverani (persoane juridice): 175 lei/lună (TVA inclus)

  • Restul parcărilor cu plată din Ploiești: abonamente între 140 lei/lună și 1.000 lei/an, TVA inclus.

Reprezentanții municipalității au anunțat că, odată cu ameliorarea condițiilor meteorologice, vor fi amplasate panouri informative în proximitatea fiecărei parcări, pentru a asigura o informare corectă și transparentă a cetățenilor.

Noile tarife vin în contextul actualizării costurilor de administrare și întreținere a infrastructurii de parcare din oraș. Autoritățile locale recomandă șoferilor să consulte lista completă a tarifelor și reglementărilor pe site-ul oficial al Primăriei Ploiești: www.ploiesti.ro

Evaluează articolul

Cele mai noi știri

Pericol de inundații în estul Ploieștiului. Pompierii ridică bariere din saci cu nisip pe malul pârâului Dâmbu

Ploile abundente din ultimele ore au adus pârâul Dâmbu la un nivel care pune în pericol mai multe gospodării...
spot_img

Next AG Holding SRL angajeaza Inginer proiectare si executie Instalatii distributie si transport gaze naturale pentru coordonarea proiectelor si lucrarilor societatii

    Cerinte:
  • Studii superioare de specialitate - Facultataea de Instalatii, Facultate inginerie;
  • Experienta minim 2 ani in proiectare si executie in constructii civile si industriale;
  • Experienta minima: 2 ani cu oamenii.

Autorizatii necesare: EGD, PGD, EGT, PGT
Pentru transmiterea CV-urilor va rugam sa utilizati adresa noastra de e-mail: office@nextedholding.com

Articole din aceeași categorie

- Advertisement -spot_img
NecenzuratPH Modifica preferintele pentru cookies